piątek, 28 lipca 2017

# nudne wywody ;] # życie z bołdełkiem

Petmark - adresówka z kodem QR

Taka  rzecz, przyszła do nas jakiś czas temu.
Bardzo fajna i bardzo przydatna, dlatego z czystym sumieniem, można o niej tutaj wspomnieć, ponieważ nie jest żadnym bublem a pozwala w pewnym stopniu zabezpieczyć naszego psiaka na wypadek nieszczęśliwego incydentu. 
I wydawałoby się, że to nas nie dotyczy. Bo przeważnie słyszy się o "innych" psiakach gubiących się, jednak dramat zaczyna się gdy spotyka to nas samych albo kogoś bliskiego o czym dowiedziałam się jakiś czas temu na własnej skórze (na szczęście zakończyło się happy endem) .
Wracając :
                           dlaczego pet mark jest fajny ? 

1.QR
To co pierwsze przyszło mi na myśl a o czym pisze sam producent. Pet mark jest trochę lepszą wersją mikroczipa, który również moim zdaniem powinien być niezbędny (oba moje psiaki są zaczipowane)
Jednak zamieszczenie kodu qr z drugiej strony zawieszki umożliwia odczytanie danych, praktycznie przez każdą osobę ze smartfonem i dostępem w nim do internetu, a która znajdzie zagubionego psiaka/kota. W wypadku mikroczipa odczytanie kodu, możliwe jest dopiero, gdy zrobi to osoba posiadająca specjalny czytnik,który jest dostępny u weterynarzy i podobno u strażników miejskich. 


Zabrałam do testowania, mój telefon po ciężkich przejściach, który ma na prawdę słabą tylną kamerkę. Mimo to dał radę i bez problemu sczytał kod z zawieszki. 
Pod spodem natomiast pojawił się link wraz z kodem przypisanym do danej zawieszki/zwierzaka. 

Po kliknięciu w niego, odsyła nas do profilu, danego zwierzaka, gdzie znajdują się informacje o nim ( tyle ile uzupełnimy) a także nasze dane - takie które życzymy sobie by były pokazywane publicznie ( ja wykluczyłam z tego grona tylko adres) Dobrym pomysłem jest możliwość dodania zdjęcia psiaka, dzięki czemu możemy zweryfikować go wizualnie. 
Pod zdjęciem natomiast znajdują się wcześniej wspomniane dane. 

Po powrocie do domu, weszłam na maila, na którego przyszła wiadomość odnośnie lokalizacji miejsca, w którym została zeskanowana zawieszka.  2.MAŁO A DUŻO
W przypadku standardowej zawieszki Petmark zdecydowanie nie jest typową adresówką z wypisanym imieniem psiaka, oraz naszym adresem ale kryje w sobie wiele przydatnych informacji. Może mieć to swoje plusy. 
Ponieważ to tak jak z nauczeniem psa by nie reagował na ciumkanie obcych a jedynie na swoje imię. Tak nie zawsze chcę żeby wszyscy go wołali. 
Trzeba tu odróżnić sytuacje typowego zagrożenia, gdzie pies zaginie i szukając go nawołujemy jego imię, ale też zwykłej sytuacji gdzie pies chodzi z nami po osiedlu i  nie zawsze chcemy żeby każdy go wołał a spojrzeć na adresówkę to chwila ;) 

Mogę to porównać do sytuacji gdzie kupuje się dzieciom czapeczki z ich imionami. Niby niewinny, fajny gadżet. Jednak do obcego dziecko zawsze też chętniej podejdzie, zaufa  jeśli zawoła je po imieniu :) Przecież to tylko dzieci. 

3. DWA SPOSOBY 
Jeśli znajdziemy psiaka, można sprawdzić go na dwa sposoby. Użyć telefonu do zeskanowania kodu 
lub wpisać kod znajdujący się na zawieszce na stronie http://petmark.com.pl/ 
na której można również zawieszkę nabyć. 

                   Co dostajemy ? 
żeby zawieszka mogła działać musimy 
założyć profil na petmark.com   i uzupełnić dane nasze i naszego zwierzaka. 
 
A wszystko co otrzymujemy to praktycznie dokładny i czytelny opis tego co powinniśmy robić dalej


                zawieszka
 
Generalnie wszystko na plus. Zawiesza jest też dostępna w innych kolorach, można również zrobić swój projekt.
Wiem tylko że kółeczko z doświadczenia zapewne zmienimy bo póki co żadne z tych co były "w zestawie" gdziekolwiek byśmy nie kupili nie sprawdziło się podczas dzikich biegów seta . Obawiam się tylko nad tym czy aby zawieszka się za szybko nie porysuje ale o tym przekonamy się z czasem :)


                strona www
Sama rejestracja jest bardzo prosta i nie zajmuje dużo czasu a strona jest czytelna.  Po ponownym zalogowaniu się możemy odwiedzić stronę główną lub nasz profil 

 Na którym można :
1. Dodać nowego petmarka, czyli dodać kolejnego zwierzaka, któremu zakupimy zawieszkę petmark z kodem. 

2. Twoje dane - dane można edytować , a także zaznaczyć , które mają być pokazane publicznie. 

3.Natomiast po kliknięciu w "Listę PETMARKÓW"  wyświetla nam się tabelka z zarejestrowanymi na stronce psiakami, w naszym wypadku jednym. Najważniejsze informacje odnośnie psa, a także dane dodatkowe odnośnie zabiegów, w których nie ma obowiązku uzupełnienia ich. 

A jeśli klikniemy w danego psa, otworzy nam się stronka ze szczegółowymi informacjami.
 Fragment zdjęcia Seta a poniżej informacje, które również można edytować , zaczynając od długości włosa psa po dane przychodni weterynaryjnej. 

          uwaga 
 ✔Jeśli zwierzak zaginie, jest opcja wydrukowania plakatu o zaginięciu. - to mi się podoba. 
Druga opcja to zgłoszeniu o zaginięciu zwierzęcia. - tego nie sprawdzałam i mam nadzieję ,że nie przyjdzie mi nigdy sprawdzać. Natomiast jak możemy przeczytać, jeżeli to zgłosimy wówczas :
           -zostanie wysłany alert o zaginięciu  do wszystkich użytkowników  bazy Petmark oraz do Twojego lekarza weterynarii 
           -zostanie umieszczona informacja na naszym profilu facebookwym
           -wydruk plakatu odnośnie zaginięcia. 


Podsumowując krótko , pomysł wydaje mi się dobry i super jakby trafił do większego grona ludzi. Może stać się naprawdę fajnym a nawet lepszym uzupełnieniem mikroczipa. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

zaglądamy