piątek, 10 listopada 2017

# nudne wywody ;]

dlaczego warto mieć psa ???

no właśnie dlaczego ? Taki luźny szybki wpis na wieczór  jak i filmik, który zrobiłam ojeeeeeeeej...
Dawno, dawno temu, humorystycznie i wydaje mi się ,że tutaj nie muszę chyba  przedstawiać go  i się z niego tłumaczyć jednak dla powiedzmy  "szerszej widowni" filmik ten staje się już problemem. Zdaje sobie sprawę, że odbiorcy w większości jak nie wszyscy są osobami pochłoniętymi tym "psim światem" jednak mam nadzieję, że i może kiedyś trafi tutaj osoba "niezapsiona" i to przeczyta ;)


Korzystając z okazji takiego tematu, który jest powiązany w pewnym sensie z wcześniej wspomnianym filmikiem. Pozwolę sobie umieścić tutaj link do raportu, odnośnie cyrków w Polsce

Materiał jest długi, jednak warty przeczytania chociażby w kawałkach. I mogłoby się wydawać, że to hipokryzja z mojej strony, w sytuacji gdy sama szkole sobie swoje burki. 

Jednak nic bardziej mylnego ... bo to całkowicie dwa różne światy. 
Między dobrowolnym wykonaniem sztuczki za nagrodę a wykonaniem jej pod presją i zastraszeniem jest spora różnica.
Bywa, że moje psy gdy nie mają czego robić same wymuszają i proszą o trochę uwagi. Potwierdzić może to każdy kto do nas przychodzi, ponieważ same namierzają nową ofiarę i serwują mu żałosne spojrzenia " no weź się poszarp człowiek" "mów do mnie człowiek". No tak zdecydowanie nie wygląda pies, dla którego szkolenie poprzez zabawę jest czymś strasznym 😉 proszę mi wierzyć a jeśli nie to przyjść, zobaczyć i wyciągnąć właśnie takie wnioski :p bo na inne nie ma szans. 

Ale wróćmy do tematu głównego czyli filmik. Wrzucając coś do sieci jestem gotowa na krytykę, różne komentarze. Widziałam już w internecie wiele :p pokazuję tylko to co chcę pokazać i nic więcej nie ma szansy się tutaj znaleźć. 
Dlatego naprawdę gdybym miała się czego wstydzić nie wysyłałbym tego na widok publiczny. 
A tym czymś jest właśnie PRACA Z PSEM
tak 
pozwolę sobie zacytować między innymi takie komentarze, które znalazły się pod tym filmikiem. 
" ym to jest traktowanie psa jak zabawkę!😬" 
"Po co tak meczysz tego pieska?"

dla zainteresowanych odsyłam do filmiku 


Wszystkim "wtajemniczonym" tłumaczyć tego nie muszę, jednak mam nadzieje, że trafi kiedyś na ten mój wpis jakaś zabłąkana duszyczka :p Nie mam zamiaru wywołać tutaj jakiejś krwawej dyskusji a pozwolić spojrzeć też na to z innej strony. 
Przy kręceniu tego krótkiego, niskobudżetowego filmiku nie ucierpiało żadne zwierze i nie cierpi ;)
Napiszę więc to co już kiedyś napisałam :
Praca z psem to nie męczenie go, należy odróżnić niektóre pojęcia. Takie zabawy najpierw proste a potem bardziej skomplikowane skłaniają psiaka do myślenia. Niektóre komórki muszą się uaktywnić, psiak się rozwija. Dodatkowo jest to fajny sposób na spędzenie czasu ze swoim psem, spożytkowanie w inny sposób jego energii niż spacery, które dla niektórych psiaków mogą być po prostu nudne ;) 
Nieco rozszerzając nie tylko komendy i sztuczki. Ale i inne formy aktywności w zależności co dla psa jest bardziej interesujące. Od szukania smaczków/zabawek po szarpanie. 
Tak więc wszystkich nie wdrożonych w temat zapraszam do sprawdzenia tego na własnym przykładzie z własnym psiakiem i  dopiero późniejsze wyciąganie pochopnych wniosków ;) może Was to wciągnie, tego życzę. 
Jest wiele psiaków, które tylko czekają, aż ich właściciel "coś z nimi zrobi " w pozytywnym tego słowa znaczeniu.
Pozdrawiam.

4 komentarze:

 1. Bardzo fajny filmik! :) ach myślałam, że takie komentarze już się nie pojawiają, że ludzie trochę zmądrzeli ale widać nie. Jak zaczęłam pisać bloga koleżanka z liceum zapytała, czy nauczyłam już psa grać w szachy ;).

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też myślałam, że w dzisiejszych czasach gdzie można zobaczyć już chyba wszystko jest trochę większa świadomość, no cóż ;p
   Jednak co do komentarzy to ja sama mam do nich dużą, rezerwę bo inaczje bym chyba zwariowała i sama często się z nich śmieje i coś dopowiem ;) jeśli chodzi o tych moich "nie psich" znajomych :)

   Usuń
 2. Jeśli tak wygląda męczenie psa to życzę wszystkim psom na świecie, by tak je męczono właśnie :P
  Co do cyrków...metoda szkolenia to jedno ale pies to przede wszystkim zwierzę udomowione, a zwierzęta dzikie, które zwykle występują w cyrkach, przede wszystkim są zmuszane do współpracy z człowiekiem, który w naturze jest wrogiem. I to już jest robienie czegoś wbrew ich naturze. To główny powód do dyskusji. Bo psy w cyrku to przecież nie jest zły pomysł...o czywiście o ile miałyby jednego pana i odpowiednie traktowanie ;)

  OdpowiedzUsuń

zaglądamy